तनहुँ र कास्कीको सिमाना कोत्रेपुल पश्चिम पोखरा महानगरपालिका-३२ मा रहेको छ मजुवा बस्ती । मजुवाका झण्डै २ सय घरधुरीसँग जग्गाको रातो पूर्जा छैन । ७८ वर्षीय दलबहादुर गुरुङलाई लालपूर्जाको मुख नहेरि मरिने चिन्ताले सताएको छ ।

गुरुङका अनुसार ०२१/२२ सालतिर तनहुँको थप्रेकका २५-३० घरले गगनगौंडाका मुखिया चन्द्रबहादुर बस्नेतसँग ५ सय रुपैयाँमा मजुवाको फाँट नै किने । उक्त जग्गा दामासाहीले बाँडे । केहीले मात्रै मजुवा झरेर घर बनाएर बसे । ०३२ सालमा नापी आयो । त्यतिबेला मालपोत कार्यालयलेले मजुवामा घर बनाएर बसेकालाई मात्रै लालपूर्जा दियो । बाँकी जग्गा पर्तिमा जनियो । अहिले झण्डै २ सय घरधुरीसँग सेतो पूर्जा मात्रै छ ।

धेरै नेताले लालपूर्जा दिने पटकपटक आश्वासन दिए पनि चुनाव जितेर गएपछि फर्किएर नआएको गुरुङले बताए । ‘पहिला मानबहादुर जीसीले पक्का लालपूर्जा दिन्छु भनेर भोट मागे,’ उनले भने, ‘चुनाव जितेर गएपछि फर्किएर आएनन् ।

वडाअध्यक्षमा पनि कांग्रेसलाई जिताइयो तर हाम्रो समस्या समाधान भएन ।’ पैसा तिरेर किनेको जग्गामा पनि लालपूर्जा नहुँदा सुकुम्बासी सरह बस्नुपरेकोमा उनले दुःखमनाउ गरे । भने, ‘न बैंकले धितो राख्छ न झट्टै विक्री हुन्छ ।’

बुधबार नेकपा (माओवादी केन्द्र) का उम्मेदवार घरदैलोमा पुग्दा उनको अनुहार उज्यालो देखियो । सुकुम्बासी, उत्पीडित, जनजातिको पक्षमा माओवादी केन्द्र सधैं लडिरहेकोमा उनले खुसी व्यक्त गरे । वडाअध्यक्ष र सदस्यका उम्मेदवारलाई जीतको आशिर्वाद दिए । भने, ‘हामीलाई अब माओवादीकै भर छ । मर्नु अघि लालपूर्जाको मुख देखाइदिनुस् ।’
महानगरको मेयर र उपमेयरमा पाँच दलीय गठबन्धन भए पनि पोखरा-३२ मा कांग्रेस र माओवादी केन्द्रले मित्रवत प्रतिस्पर्धा गरेका छन् । माओवादी केन्द्रबाट भुवानीप्रसाद पौडेल वडाध्यक्षका उम्मेदवार छन् । लामो समय राजनीतिमा बिताएका उनी वडामा निष्कलंक व्यक्तिका रुपमा परिचित छन् । उनले मजुवाको समस्या धेरै पहिलेदेखि बुझेको भए पनि नेतृत्वमा नहुँदा समाधान गर्न नसकिएको बताए । वडाको खुदीखोला समेत बाक्लो सुकुम्बासी बस्ती रहेकोले भूमी आयोगमार्फत एकमुष्ठ समस्याको समाधान गर्न पहल गर्ने प्रतिवद्धता उनले जनाए ।

‘यसपल्ट वडामा माओवादीलाई जिताउनुस् । त्यसपछि प्रदेश र संघमा पनि माओवादीले जित्दा यो समस्या समाधान हुन्छ,’ उनले भने, ‘भूमिहीन सुकुम्बासीप्रति माओवादी केन्द्र जति उदार छन्, त्यति अरु पार्टी छैनन् ।’

पोखरा-३२ मा माओवादी केन्द्रबाट महिला खुल्ला सदस्यमा गंगादेवी पौडेल, दलित महिला सदस्यमा वसन्ती विक, खुल्ला सदस्यमा अर्जुन मल्ल र गोकुल विक उम्मेदवार छन् ।

उक्त वडा माओवादी केन्द्रको पकड क्षेत्र हो । माओवादी नेता एवं प्रदेश सांसद दीपक कोइरालाले ३२ नम्बर वडामा जीत सहज भएको बताए । ‘यहाँका स्थानीयले पहिलेदेखि नै माओवादीलाई साथ दिँदै आएका छन्,’ उनले भने, ‘यसपल्ट वडामा माओवादी केन्द्र र महानगरमा गठबन्धनलाई जिताउनेमा विश्वस्त छौं ।

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर

ताजा समाचार

लोकप्रिय